informacje


Pierwszym skojarzeniem z Egg Art'em, które przychodzi nam na myśl są słynne jaja Fabergé.
Wielu jednak nie wie, że materiał z którego były wykonywane carskie podarunki, różnił się znacznie od tego, który obecnie jest wykorzystywany w pracowniach artystycznych. W przeciwieństwie do dzisiejszych jaj i wydmuszek, historyczne arcydzieła to owoc łączenia ze sobą różnych naturalnych materiałów - złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej i masy perłowej wykańczane emalią. Aby zadowolić odbiorcę, każde następne jajo miało być piękniejsze od przedniego. Dziś artyści również starają się aby swoim pracom nadać prawdziwy i niezastąpiony wyraz, poprzez różne techniki zdobnicze.

Do tradycyjnych i popularnych metod polegających na zdobieniu batikowym, wydrapywaniu wzorów i obklejaniu jaj słomą lub naklejkami, śmiało możemy dopisać równie ciekawe metody jakimi są wyszywanki (haft krzyżykowy we wcześniej wywierconych otworkach), zdobienie masą polimerową, malarstwo akrylowe i rzeźbienie.

Egg Art potrafi mieć różne oblicza - kolorowe z religijnym wydźwiękiem (Meksyk, Ekwador), eleganckie i majestatyczne, zdobiące komody Anglii czy drobiazgowe i starannie wykonane przez skrupulatnego Węgra.

Dzięki dociekliwości wykonawców na całym świecie, wciąż powstają nowe i bardziej dopracowane techniki zdobnicze, z entuzjazmem przyjmowane i podziwiane przez coraz większe grono sympatyków Egg Art'u. Pierwszym i jedynym Stowarzyszeniem zrzeszającym wybranych twórców z całego świata jest World Egg Astists Associations, założone przez Helenę Kim Ju, pracującą głównie ze strusimi wydmuszkami.

Oprócz gęsich wydmuszek, smiało możemy dopisać jedne z najmniejszych i najkruchszych - przepiórcze, nieco twardsze od nich kurze oraz najdroższe ale bardzo pożądane, zielono-czarne emu. Z każdego jaja, uda nam się wydobyć prawdziwe piękno tylko wtedy, kiedy będziemy wobec niego i siebie wyrozumiali. Niech nas nie zniechęci kolejna pęknięta wydmuszka, wyrzucona na stos poprzednich.

Wszyscy autorzy i ich dzieła w jednym miejscu. Wejdź do świata prawdziwej sztuki klikając w poniższy panel.

Zbiór najpięknieszych pisanek według Heleny Kim Ju, a w nim także prace autorstwa Quillart.pl, będziesz mógł podziwiać na 12 kartach kalendarza 2020, dostępnego w sprzedaży z początkiem przyszłego roku. Kolejne pozytywne informacje już niebawem.